Na samym wstępie powinno się przedstawić czym jest dezynfekcja. Proces ten polega na zwalczaniu bakterii, grzybów albo wirusów, za pomocą profesjonalnych płynów na bazie alkoholu lub bez niego. Rezultaty dezynfekcji są uzależnione od środków jakie używamy. Alkoholowy płyn do dezynfekcji tak rzeczywiście możemy zrobić sami w idealnych proporcjach. Ale sporo z nas woli nabyć gotowy płyn do dezynfekcji powierzchni w sklepie, który spełni nasze oczekiwania. Dużo z was zada zapytanie czy dezynfekcja i sterylizacja to to samo. W czasie procesu sterylizacji są likwidowane wszystkie drobnoustroje, natomiast dezynfekcja pozwala na zlikwidowanie jedynie wegetatywnych form mikroorganizmów.
Alkoholowy płyn do dezynfekcji czy zawsze bezalkoholowy płyn do dezynfekcji jaki nabyć?
Płyn do dezynfekcji powierzchni na bazie alkoholu to substancja najczęściej używana w gabinetach. Ma ona zazwyczaj substancję aktywną, jaką są czwartorzędowe związki amonowe – tzw. QAV. Ich podstawowa zaleta to natychmiastowy sposób funkcjonowania. Czyszczona przestrzeń staje się znacznie szybko sucha, dzięki czemu możemy wykonywać zabieg. Alkoholowy płyn do dezynfekcji ma także wadę, bo nie możemy ich w żaden sposób rozcieńczać. Jeżeli to zrobimy nie będą one czyścić powierzchni skutecznie.

Musimy także upewnić się, że powierzchnia jest odpowiednia aby użyć płyn do dezynfekcji powierzchni na podstawie alkoholu. Takie materiały jak drewno, akryl nie nadają się, aby stosować do ich mycia alkoholu, zatem powinno się mieć to na uwadze. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji upora się poradzi sobie tam gdzie alkoholu nie możemy stosować. Tego typu środki idealnie sprawdzą się na takich produktach jak plastik, skóra naturalna bądź sztuczna. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji jego cena jest dość większa jest on troszkę droży jednak jego działanie jest znacznie dłuższe. Wielkim walorem jest zapach, jaki jest szczególnie komfortowy dla otoczenia. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji może mieć również chlor, ale przed jego zastosowaniem powinniśmy dobrze przeczytać instrukcję. Nie wolno go używać na wiele płaszczyzn, a jego zapach będzie unosił się w powietrzu przez długi czas. Niezależnie od wybranego płynu czy jest to bezalkoholowy płyn do dezynfekcji czy z alkoholem powinno się w czasie dezynfekcji stosować się do podstawowych zasad. Zawsze powinno się nałożyć rękawiczki ochronne. Płyn do dezynfekcji powierzchni potrafi nas uczulić czy poparzyć. Wszystkie urządzenia, które mają być oczyszczone powinno się wstępnie przemyć, an następnie umieścić w urządzeniu do stylizacji, które posiada alkoholowy płyn do dezynfekcji. Po przeprowadzeniu sterylizacji powinno się zapakować sterylnie narzędzia, aby były czyste do czasu następnego użycia. Wykorzystane środki lub urządzenia powinno się włożyć do określonych zbiorników na śmieci medyczne. Alkoholowy płyn do dezynfekcji czy bezalkoholowy płyn do dezynfekcji nadają się idealnie do zabicie drobnoustrojów, ale musimy pamiętać, aby procedura była często powtarzana.