Stół stacjonarny do masażu to najbardziej pożądane urządzenie w działalności fizjoterapeutów. Stosowane są często w czasie fizjoterapii po kontuzjach. Możemy na nich wykonać zabiegi terapeutyczne z zakresu terapii manualnej czy mięśniowo-powięziowej. Stacjonarny stół do rehabilitacji jak dobrać taki, który będzie niezmiernie nam odpowiadał i który będzie dostosowany do rodzaju przeprowadzanych terapii. Warto więc poznać atuty i wady, jakie ma stół stacjonarny do rehabilitacji. Na samym wstępie należy określić czy taki stół stacjonarny do masażu i rehabilitacji będzie jedynie w naszym gabinecie czy jednak zdecydujemy się go transportować do klientów.
Musimy tu wyróżnić dwie zasadnicze kategorie:

  • stacjonarny stół do rehabilitacji – jest on na 100% cięższy, posiada więcej funkcji. Jednak jest on o znacznie bardziej wygodny dla chorego i lekarza. Jeśli pracujesz wyłącznie stacjonarnie będzie to najtrafniejszy dobór.
  • mobilny stół do masażu – jest na 100% lżejszy, mniej komfortowy dla chorego. Ma na wyposażeniu kółka, dzięki którym łatwo możesz go przesuwać i jest trochę mniej stabilny. Stoły przenośne, świetnie sprawdzają się w wypadku fizjoterapeutów, którzy wykonują terapie w domu.

Stół stacjonarny do masażu winien mieć też możliwość regulacji wysokości. Jest to niesłychanie ważne w wypadku fizjoterapeuty, który musi posiadać dobrze ustawioną wysokość do pracy z chorym. Wpływa to na odpowiedniejszą jakość pracy, ale też na efektywniejszą pracę z klientem.
Możemy tu wyszczególnić regulację:

  • ręczną;
  • hydrauliczną;
  • elektryczną.

Stół stacjonarny do masażu i rehabilitacji z regulacją ręczną. Jest to najprostszy model stołu dostępny na runku. Regulacja wysokości odbywa się za pomocą specjalnej korby, która zawsze umieszczona jest z tyłu urządzenia. W czasie pracy bardzo ciężko jest zmienić wysokość i ułożenie chorego. Zatem jest on mało polecany do nowych gabinetów fizjoterapeutycznych.


Stół stacjonarny do rehabilitacji z regulacją hydrauliczną wysokości. Ma on dodatkowe hydrauliczne siłowniki i po ich naciśnięciu następuje obniżenie stołu. Tego typy stołu jest w pewnym sensie „ kompromisem” dla chorego i fizjoterapeuty.
Stacjonarny stół do rehabilitacji z regulacją elektryczną. Są one głownie nabywane przez kliniki i innowacyjne gabinety. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Za pomocą pilota pozwala na bezpośrednią i szybką regulację wysokości stołu. Możemy ją również łatwo obniżać w ciągu pracy z klientem bez najmniejszego dyskomfortu. To jaki stół stacjonarny do masażu zakupimy uzależnione jest również od kwoty, którą dysponujemy. Dużo z nich możemy kupić w standardowej wersji i wersjach Pro. Różnią się one przede wszystkim grubością ramy jak również obiciem. Materiały wykorzystane w podstawowej wersji są mniej trwałe i ich gama kolorystyczna jest o wiele mniejsza. Jak potrafimy zobaczyć dobór jest niewątpliwie ogromny. Najlepiej jeżeli wybierzemy taki, który spełni nasze wymagania. Praca dla nas i chorego będzie przyjemna.